Już niedługo zakaz sprzedaży większości epapierosów


Dodany: 2020-01-04 12:12:43 | Kategoria: ŚWIAT

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) ogłosiła, że zakaże w USA sprzedaży większości smakowych wkładów do e-papierosów. Są jednak wyjątki i wiele olejków pozostanie na rynku.


Zabronione będą popularne wśród ludzi m.in. smaki owocowe i miętowe w małych butelkach, które niekiedy zawierają więcej nikotyny niż zwykłe papierosy. W USA sprzedaje się je najczęściej w osiedlowych sklepach i na stacjach benzynowych.
Na rynku pozostaną liquid'y mentolowe i tytoniowe. Zakaz nie będzie też obejmował dużych urządzeń do e-palenia, które sprzedawane są w przeznaczonych do tego specjalnie sklepach – piszę Associated Press.


Doniesienie to znaczne złagodzenie pierwotnego planu prezydenta USA Donalda Trumpa, który przewidywał zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów wkładów – zauważa amerykańska agencja. Krok taki pozwoli na utrzymanie się na rynku wielu firm, które mają 30 dni na dostosowanie się do przepisów.


FDA od lat próbowała stworzyć odpowiednie regulacje federalne. Dotychczas w USA różnego rodzaju zakazy dotyczące e-palenia wprowadzano w większości na poziomie lokalnym. Obowiązują one w niektórych stanach i miastach. W wielu restauracjach, urzędach i sklepach w Stanach Zjednoczonych na szybach obok napisu „zakaz palenia” widnieje też „zakaz e-papierosów”.


Część środowisk medycznych łączy „vapowanie” – czyli palenie e-papierosów - z 55 potwierdzonymi oficjalnie zgonami spowodowanymi niezidentyfikowaną chorobą płuc. Naukowcy podejrzewają, że za problemy ze zdrowiem odpowiada dodawany do oleju z marihuany octan witaminy E.


Nowe regulacje ogłoszono po podpisaniu przez Trumpa w zeszłym miesiącu ustawy o podniesieniu minimalnego wieku koniecznego do zakupu wyrobów tytoniowych z 18. do 21. roku życia.